Základní popis
Co jsou halové jevy?
Halové jevy jsou optické úkazy v atmosféře vznikající lomem a odrazem světla na krystalcích ledu obsažených v oblačnosti druhu cirrus (případně cirrostratus, nebo cirrocumulus) ležící ve výškách okolo 7 km nad zemským povrchem. V zimě se mohou též objevovat na ledových krystalcích v přízemní vrstvě (tzv. Diamantový prach), nejčastěji poblíž lyžařských středisek.
Halové jevy mohou vypadat různě, kruhy, oblouky, sloupy, falešná slunce a jiné.
Obr. 1 Halové jevy na obloze
Jak odlišit halové jevy od jiných optických úkazů?
Jak již bylo řečeno, halové jevy ke svému vzniku potřebují ledové krystalky, proto se dají snadno odlišit od duhy, která vzniká na vodních kapkách (déšť). Další skupinou optických úkazů jsou tzv Ohybové jevy, mezi které patří korona, irizace oblaků a gloriola. Ty vznikají ohybem světla na malinkých kapičkách vody v oblacích, nebo v mlze.
Obr. 2 Duha
Obr. 3 Irizace oblaků
Kdy hledat halové jevy na obloze?
Nejčastěji se vyskytují v řídké řasovité oblačnosti (viz výše), která předchází teplé frontě, řídčeji se vyskytuje i bez přítomnosti fronty, nebo i za ní. V zimě je pak šance za mrazivého počasí na spatření těchto jevů v blízkosti sjezdovek, které používají umělé zasněžování. Za vhodných podmínek mohou vzniknout opravdu nádherné komplexy.
Halové jevy se vyskytují celoročně, ve všech podnebných pásmech.